V Praze dne 20. 1. 2024
V roce 2023 jsme se každý den probouzeli s vědomím trvající agrese Ruska vůči Ukrajině. A také s vědomím, že je v našich silách - díky desítkám velkých a stovkám drobných dárců - napadené zemi a lidem v ní žijícím pomáhat. A tak jsme pomáhali!
Za dvanáct měsíců roku 2023 uskutečnil Team4Ukraine čtrnáct humanitárních výjezdů s materiální pomocí. Naše cesty vedly jak do relativně poklidných míst, tedy tam, kde ruské bomby, rakety a drony útočí jen občas a nikoli neustále, jako Vinice, Kremenčuk či Dnipro, tak do bezprostřední blízkosti fronty, měst jako Kupjansk, Cherson, okolí Bachmutu či Avdijivky.
Od dárců bylo v peněžních prostředcích v roce 2023 vybráno a v konkrétní a adresnou materiální pomoc přeměněno více než sedmnáct milionů korun. Řadu dalších věcí jsme dostali od nejrůznějších dárců a sponzorů zdarma. Stručný přehled dodané materiální pomoci uvádíme níže.
Naše pomoc ale není jen o nákupu a transportu. Prakticky každý týden probíhala jednání s nejrůznějšími institucemi ČR kvůli pomoci Ukrajině, zajištění hladkého průběhu humanitárních cest a podobně.
Monitorovací tým se spolu s Maidan Monitoring Information Center podílel na dokumentaci válečných zločinů. V roce 2023 jsme pokračovali v analýze poznatků získaných na deokupovaných územích Charkovské oblasti. Díky tomu se analytikům Služby bezpečnosti Ukrajiny v Charkově podařilo propojit konkrétní vojenské operace a námi v roce 2022 zdokumentované útoky se jmény velitelů a jednotek, které se zde dopustily konkrétních válečných zločinů. Proti veliteli celého uskupení 11. armádního korpusu generálu Ruziňskému bylo vzneseno podezření z vedení agresivní války.
Pokračovala práce se svědky válečných zločinů. Zde jsme věnovali velký prostor případu Izjum, kde jsme zahájili detailní práci se svědky bombardování a okupace města. Část těchto svědectví již byla v roce 2023 zveřejněna. S tím souvisí i kriminologický výzkum rozdílů v chování okupantů v jednotlivých osvobozených částech Ukrajiny v Charkovské, Doněcké a Chersonské oblasti.
V Chersonské oblasti dokumentoval monitorovací tým dopady protržení hráze Kachovské přehrady. O výsledcích jsme pravidelně informovali širokou veřejnost. Realizovány byly kulaté stoly v Česku a na Slovensku.
Z původně jen útržkovitých informací ze zkoumaných obcí a záznamů o útocích na Ukrajinu jsme se dostali ke svědkům ruských zločinů na okupovaných územích, dokumentům a předmětům, které tam okupační armáda zanechala. Exhumace obětí, výpovědi přeživších, ohledání objektů, kde sídlila ruská okupační moc nebo míst, které využívala jako vězení a mučírny, nám daly opět nahlédnout na podstatu ruského deviantního fašistického režimu a na to, proč nejsou žádné kompromisy a dohody s Kremlem možné.
Práce monitorovacího týmu byla na pozvání americké strany představena například v U.S. Department of State, U.S. Department of Justice v Kongresu, v OSN i na půdě akademických a nevládních organizací.
V Bruselu, v Praze a v Bukurešti byla představena výstava desítek velkoformátových fotografii, které T4U vytvořil spolu s Maidan Monitoring Information Center, dokumentujících válečné zločiny a poškození civilní infrastruktury v Ukrajině. Projekty monitoringu byly podpořeny z grantů Mezinárodního visegrádského fondu a Velvyslanectví USA v Praze.
V rámci humanitárních cest ujela soukromá vozidla členů spolku a týmová dodávka přezdívaná ,,Vidma” dohromady přes sto tisíc kilometrů. Čas věnovaný podpoře Ukrajiny už nikdo přesně nespočítá, ale jistě jsou to tisíce hodin lidské práce. Vše ve volném čase po práci a dalších povinnostech a samozřejmě zdarma.
Veškerou pomoc jsme vždy předali přímo do rukou zástupců devatenácti různých konkrétních jednotek ukrajinských ozbrojených sil či civilních organizací. Vždy se jednalo o věci, které si tyto organizace nebo jednotky samy vyžádaly a které uvedly jako svou prioritní potřebu.
Ve druhém roce války jsme pomoc poskytovali jak našim dlouhodobým partnerům, jako jsou 41. mechanizovaná brigáda, 503. samostatný prapor námořní pěchoty, dětský domov ve Vinici, dětská nemocnice v Chersonu a rehabilitační klinika pro válečné veterány v Kremenčuku, tak i řadě dalších, jako například sirotčinci v Mahale, bodu nezlomnosti v Chersonu nebo záchranářům ve městě Dnipro.
Usilovali jsme také o zlepšení a zatraktivnění naší komunikace směrem k veřejnosti. Během roku 2023 tak došlo ke spuštění nového webu (www.team4ukraine.eu), vzniku podcastu ,,Team4Ukraine podcast,” nebo k pravidelné komunikaci na spolkových profilech na sociálních sítích Facebook, X (dříve Twitter), Instagram, TikTok (www.facebook.com/team4ukraine/ , www.twitter.com/Team4Ukraine1 , https://www.instagram.com/team4ukraine.eu/ , https://www.tiktok.com/@team4ukrainecz).
Četným přáním podporovatelů jsme vyšli vstříc spuštěním e-shopu s ,,merch” produkty Team4Ukraine. Veškerý zisk z prodeje zboží je používán pro financování pomoci a její dopravy na místo.
Děkujeme všem, kteří naši činnost v roce 2023 jakkoliv podpořili - finančním nebo věcným darem, šířením informací o našich sbírkách, dobrou radou, podáním ruky, milým slovem či jakkoliv jinak. Je to spolu s šířením dobrého jména České republiky a stovkami příběhů, kterých jsme přímo či nepřímo spolu s našimi milými dárci v Ukrajině účastni, pro nás tou největší a zároveň jedinou odměnou. A také motivací v této pomoci vytrvat.
Jsme Team4Ukraine, vozíme pomoc a naději tam, kde je třeba.
Ještě jednou děkujeme!
ZÁKLADNÍ PŘEHLED MATERIÁLNÍ POMOCI DODANÉ V ROCE 2023:
Dovezli jsme 18 aut:
Vojenským i civilním lékařům, nemocnicím a klinikám jsme dovezli:
Medikům jednotek ZSU bojujícím na frontě jsme na jejich žádost dodali:
Dle informací od našich ukrajinských partnerů zachránily námi dodané sanitky, zdravotnické přístroje a materiál bez nadsázky stovky životů dětí, civilistů i vojáků.
Do Chersonu, postiženého zátopou poté, co Rusové vyhodili do vzduchu hráz přehrady Nová Kachovka, jsme dodali motorový člun a silný lodní motor, ale také 16 beden desinfekce - českého Sava.
Protože Rusové útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, dovezli jsme civilistům i vojákům:
Vojákům bojujícím na frontě jsme na jejich žádost dodali:
Dětem v ukrajinských dětských domovech a sirotčincích ve Vinici i jinde jsme dovezli:
A mnoho a mnoho dalšího…
Powered by Froala Editor