V listopadu 2019 se T4U již po desáté vydal v Ukrajinu. Náš projekt, ve kterém jsme opět projeli téměř celou linii fronty a vedli kurzy informační a kybernetické bezpečnosti pro místní samosprávu, policii i širokou veřejnost, podpořil Mezinárodní visegrádský fond www.visegradfund.org
Vidíme, že obyvatelstvo regionů v těsné blízkosti zóny konfliktu nedostává objektivní informace z Kyjeva a z nezávislých zdrojů, a proto se stává snadnou kořistí ruské informační války a manipulací místních médií závislých na ukrajinském oligarchátu.
Kyjev si není plně vědom toho, že válka vedená proti Ukrajině hybridními metodami se prohlubuje, že díky systematické práci ruských dezinformačních medií ztrácí Ukrajina svou přitažlivost nejen na nekontrolovaných územích, ale také na těch, které po roce 2014 za cenu velké krve a ztrát osvobodila. Nyní, více než pět let po těchto událostech, riskuje, že je ztratí.
Území poblíž frontové linie zůstává i v šestém roce rusko-ukrajinské války znečištěno kremelskými dezinformacemi. Ve vzdálenosti 60 – 100 kilometrů od okupovaných území je celý informační prostor infikován ruským propagandistickým virem, který ovlivňuje obyvatelstvo, ať už to chtějí nebo ne. To jsou jen podvědomé věci. Čím dále je problém, čím dál tím hlubší.
Rusko zvyšuje svůj vliv – působí na několika úrovních současně: na frontové linii, na národní úrovni a nedávno se ukázalo, že i na regionální úrovni. Existuje mnoho webových stránek i dalších mediálních platforem, které se prezentují jako regionální, ale jsou administrovány z okupovaných území nebo ze zahraničí. Sami sebe vydávají za pro-ukrajinské a mají vlastenecký, téměř „nacionalistický“ vzhled a jsou v ukrajinském jazyce. Ale právě přes ně je šířeno obrovské procento propagandy. Situace v ukrajinském informačním prostoru dále od fronty nevypadá o mnoho lépe. Ruským bojovníkům na frontě hybridní války se podařilo převzít kontrolu nejen nad agendou mnoha celostátních kanálů, které jsou ovládány oligarchy, ale také prosazují svůj narativ v médiích, která jsou považována za nezávislá. Nezávislá média, částečně financovaná západními strukturami, mají často též destruktivní dopad na ukrajinskou společnost. Zveličují ukrajinské problémy, nebo je popisují bez ohledu na reálnou situaci v zemi – mimo realistický kontext. Srovnávají například situaci v Ukrajině nejen se situací v bohatých evropských zemích, které nejsou ve válce, ale dokonce s nějakou ideální situací, která neexistuje ani v nejpříkladnějších demokraciích. Dezinformační kampaně jsou sofistikovanější, jsou stále častěji založeny na manipulacích a zamlčování než na primitivních lžích. Když propaganda používá primitivní lež je snadno rozpoznatelná. Rozpoznat manipulaci je mnohem těžší. Je prezentována část informací, důraz je kladen na určitou věc a něco jiného je zcela opomenuto. Pro laika je velmi obtížné orientovat se v takovém prostoru. Zde by měly pracovat speciální instituce na státní úrovni, aby pomohly pochopit tento “dezinformační kotel“ ve který se transformoval ukrajinský informační prostor. Vyčkávací taktika nebude úspěšná. Pokud se ostatní státy mohou dívat a poučit se ze zkušeností Ukrajiny, pak Ukrajina je na první linii a “učí se na cestě“ a na svých vlastních chybách. Je třeba konat co nejrychleji. Ale to je velmi obtížná věc. Je třeba přemýšlet o tom, co dělat okamžitě a co dlouhodobě. Problém sám o sobě nezmizí. Je třeba si realisticky uvědomit, že tyto problémy nebudou rychle vyřešeny. Je to vážný problém, který je třeba řešit systematicky. A systematičnost je to co v Ukrajině velmi chybí.
Ukrajina musí čelit nejen propagandě, která přichází z Východu, ale také ze Západu, od těch, s nimiž by Ukrajinci měli sdílet společné hodnoty a cíle.
Když se ukrajinský posluchač nebo čtenář dozví, co říká prezident evropské země, může mít pocit, že Ukrajina je opuštěna, že nikoho nezajímá, že Evropská unie a Západ Ukrajině nepomohou, že jsou prodejní atd.
Nejhorší na této situaci je to, že šiřiteli těchto “zpráv“ jsou často i tzv. nezávislá média a nezávislí ukrajinští novináři. Otázku je jaká je motivace takového jednání. Možná jen emocionálně reagují na tento druh prohlášení, možná mají jinou motivaci. V každém případě zahlcují a infikují ukrajinský prostor informacemi a prohlášeními, které nevznikají náhodně.
Situace se v posledních měsících 2019-2020 zhoršila v důsledku prezidentských voleb a politických skandálů. Doposud se naše závěry opírají jen o pozorování nejde o analýzu, ale vidíme – že i velmi seriózní media a novináři se v těchto prezidentských volbách z různých důvodů nechali zneužít. A i na nezávislých respektovaných mediích se objevovali infikované informace, které se samozřejmě ve společnosti uchytily. Teď vidíme výsledky. Nemělo by se přehlížet, že Ukrajina není v obyčejné situaci a že v zemi šestý rok pokračuje a válka a to nejen na frontové linii.
Partneři:
-Maidan Monitoring Information Centre, https://maidan.org.ua, Ukrajina
-Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku www.sfpa.sk, Slovensko
-Slovakia-Poland-Ukraine Research Centre, http://www.polukr.net/en/, Polsko
Celý text: https://www.radiosvoboda.org/a/ukrajina-maje-posylyty-infomatsijnu-polityku/30410424.html
Powered by Froala Editor